Výcvik

U jednoho z klientů jsme řešili problém, že pes se při dlouhodobém odložení nechal ovlivňovat okolními vlivy a vstával nebo běžel za majitelem.

Příčinnou bylo zřejmě i to, že majitel místo aby si psa po dlouhodobém odložení sám vyzvedl z místa, nechával jej přiběhnout na zavolání ať už sám nebo jej přivolávaly jeho děti. V první fázi, jsme psa na místě kde byl odložen přivázali, abychom mu znemožnili svévolné opuštění prostoru. Po několika cvičeních, jsme psa odkládali na klidném místě, kde jej nic nerozptylovalo již bez uvazování. Pro psa si majitel musí vždy přijít a prostor dlouhodobého odložení pes opouští až v jeho společnosti, oproti krátkodobému odložení psa nepřivoláváme povelem ke mně ani jiným. Postupně jsme psa na dlouh.odl. přivykali na rušivé zvuky - pohvizdování, pískací hračka, šustění pytlíku s pamlsky, když toto pes zvládl začali jsme cvičit i v rušnějším prostředí (park) a poté i v přítomnosti dalších psů. Pes nyní zvládá dlouhodobé odložení bez problémů.

Nácvik povelu sedni u štěněte

Noví klienti se štěnětem jorkšírského teriéra si nevěděli rady, jak naučit prcka povelu sedni. Právě nácvik u štěňat je velice jednoduchý. Stačí vzít do ruky pamlsek nebo oblíbenou hračku a zvednout ji do výšky nad psa, aby ten musel zvednout hlavu a zaklánět ji dozadu, při tomto si štěně automaticky samo sedá a stačí pak připojit slovní povel sedni. Pokud si z nějakého důvodu nesedá pomůžeme si druhou rukou a jemně mu při ukazování pamlsku nebo hračky stlačíme záď do sedu, vždy doprovázíme slovním povelem sedni. Po několikerém opakování zpravidla štěně začne sedat už při napřažení ruky před sebe (znakový povel) tak i pouze při vyslovení povelu sedni. Důležité je u malých štěňat procvičovat občasně víckrát denně ve chvílích kdy je jeho pozornost plně soustředěna na majitele. Necvičit déle jak pět minut v kuse, protože štěněti se pak cvičení omrzí a bude odvracet pozornost jinam.