Časté dotazy

Kolik ryb do akvária?

Tento dotaz je poměrně specifický, pokud ho chcete uplatnit v praxi, z odpovědi se naučíte jak vypočítat kolik ryb do akvária.

Dotaz: Dobrý den, mám takový drobny problém. Chci mít rybičky ale můžu je mít jen tak v malém akváriu. Když chci mít 6 rybiček,malých, kolika litrové akvárium mám mít? prosím poraďte

Odpověď: Dobrý den,
velikost akvárka si můžete jednoduše spočítat. Všeobecně se doporučuje 1l vody na 1cm ryby. To znamená, že pokud se rozhodnete např. pro živorodky duhové (paví oka) což je ryba, která v dospělosti dosahuje max. 6cm tak na jednu potřebujete šest litrů vody, pokud jich tedy chcete šest, tak akvárium by mělo mít objem 36l. Vždy počítejte s velikostí ryb v dospělosti, tu by vám měli prozradit prodejci v akvaristice, nebo ji lze dohledat v encyklopediích akvarijních ryb. Ještě raději dodám, že u větších druhů ryb se zpravidla na 1cm ryby počítá 2-3l vody, ale pokud jde o malé akvárium na šest rybek do těch 40l se jistě vejdete. Hlavně se nenechte zmást přerybněností akvárií v akvaristikách, tam jsou ryby umístěny dočasně a takto skutečně akvárium kde se rybky mají cítit dobře nevypadá.

Potřebuje bojovnice vzduchování?

 Bojovnice pestrá skutečně nepotřebuje v akváriu vzduchování, jelikož přijímá vzdušný kyslík. Není ovšem pravdou, že nepotřebuje ani filtraci. Při pravidelné výměně vody dokáže přežít i bez filtru, ale kvalitní filtrace je základem chovu jakékoliv akvarijní ryby. Více se dozvíte v mém článku o bojovnicích pestrých.

Jaký je rozdíl mezi kompletním a doplňkovým krmivem?

Tedy kompletní krmivo je krmivo, kterým lze krmit denně a pokrývá plně potřeby zvířete na jeho výživu. Doplňkovým krmivem můžeme označit pamlsky, vitamínové a minerální preparáty nebo krmiva zaměřená pouze na zlepšení určité vlastnosti (např. u rybiček krmivo pro zvýraznění barvy a pod.) Doplňkové krmivo nelze podávat jako plnohodnotnou potravu. Lze jej podávat i denně, ale vždy jako malou součást krmné dávky společně s krmivy kompletními.

Jaká zvířata se kromě hadů ještě svlékají?

Takže krom již zmiňovaných hadů, kteří se staré pokožky zbavují v jednom kuse, se s podobným svlekem můžete setkat u pavouků, hmyzu (cvrčci, sarančata), štírů, krevet, raků a krabů, tam většinou v teráriu či akváriu objevíte svlečku, která pokud se zvíře svléká správně nebývá nijak výrazně poškozená a v první chvíli bývá majitel i překvapený, protože najednou místo jednoho zvířete vidí zvířata dvě :). Staré pokožky se samozřejmě zvířata nemusí zbavovat pouze takto vcelku, u leguánů, chameleonů, gekonů a jiných ještěrů můžete pozorovat zméčnění barvy a následně se kůže loupe po částech. Mnohé druhy ji požírají, takže nepozorný majitel ani svlek nemusí zaznamenat. V období kdy se zvíře svléká, nezapomínejte častěji rosit nebo jiným způsobem zvýšit vzdušnou vlhkost v teráriu.