Zelená či modrá? Která bude dobrá?

Určit kvalitu krmení, to je v dnešní době oříšek i pro odborníka, natož pro laickou veřejnost. Nicméně jsou určitá vodítka, podle kterých je na první pohled patrné, že takové krmení nebude zrovna TOP. Jedním z těchto vodítek jsou přidaná barviva. Barviva se do krmiv přidávají pouze z toho důvodu, aby vylepšily vzhled granulí. Ve složení je zpravidla najdete označené jako nějaké to Éčko. Konkrétně se skrývají pod E 100 – E 199. Bohužel, přírodní barviva náš krmivářský průmysl skoro nevyužívá, takže granulky nám rudnou, zelenají a jinak se barví převážně barvivy syntetickými – tedy uměle vyrobenými. I u dětí byl pozorován vliv barviv na činnost a pozornost a některé výrobky s těmito barvivy musí nést na obalu přímo  upozornění, že taková barviva osahují. U krmiv však žádné takové upozornění nenajdete.

A teď si uvědomme, že v lidské konzumaci, se barviva přidávají hlavně do pochutin a ne do hlavních jídel. Oproti tomu granule, které jsou kompletní krmnou směsí, hýří všemi barvami duhy a psi a kočky je denně konzumují jako hlavní a leckdy i jedinou složku potravy.

 Dali byste svým dětem modrý zeleninový salát nebo fialovou svíčkovou? Případně byste jim obarvili mrkev víc do oranžova nebo okurek víc zeleně aby vypadal lákavěji? To asi ne.

 Ale leckdy se setkáte s krmením, kde zelená barva granulky označuje zeleninu, červená maso a bílá třeba mléko. A přitom by stejnou chuť i vlastnosti ta samá granulka měla i v případě, že by byla přirozeně zbarvená, vždyť lišit se může i pouhým tvarem. Přirozená barva granule je zpravidla v různých odstínech žluté až hnědé. Dokonce jsem se ve své praxi setkala i se zákazníky, kteří mysleli, že pokud jsou granule pouze hnědé, obsahují jen maso a není v nich žádná další složka. Bohužel barva nám o složení nepoví vůbec nic, jejím úkolem je zalahodit našemu oku a prodat daný výrobek.

Přírodní barviva mohou být často i zdraví prospěšná, třeba takový chlorofyl (E 140), působí protizánětlivě, pomáhá hojit rány, pohlcuje zápach a dokonce působí příznivě na peristaltiku střev. Jiná barviva se v těle mohou měnit na vitamíny.  Většina přírodních barviv je neškodná a tělo je vyloučí spolu s močí. Syntetická barviva ovšem mohou za spoustu alergií,  bývají karcinogenní, stojí za vznikem ekzémů i často se objevující hyperaktivitou. Přitom bychom se bez nich poměrně snadno obešli.

 Bohužel ani to, že sáček granulí nezáří jak malířská paleta, nemusí znamenat, že je od použití barviv oproštěn. I za zmíněnou hnědou barvou se často může schovávat nějaké to barvivo.  Proto u takových musíte nakouknout přímo do složení, a pokud tam nenajdete žádnou poznámku či maskování pod označením E (100-199) můžete je s klidným svědomím předložit chlupatým strávníkům. Pokud ale na první pohled vidíte, že výrobce vám chtěl udělat radost a nechal spočinout vaše oko na granulkách, za které by se nemusel stydět ani chameleon, tak o to méně při jejich výrobě myslel na vaše miláčky, kteří budou konzumenty jeho výrobku. A od takových raději hned ruce pryč.