Kočičí nečistotnost

Kočky si v našich domácnostech našly svoje pevné místo nejen pro svou silnou osobnost, ale jeden z hlavních důvodů je i čistotnost, která je pro tato zvířata typická. Péčí o svoji srst tráví kočky až několik hodin denně. Stejně tak po sobě instinktivně zahrabávají výkaly.
Obojímu se jako malá koťata učí od své matky. Kočka hned po porodu koťata očistí a poté je pravidelně čistí do jejich tří týdnů, v této době se už koťata začínají starat o své kožíšky sama a pečují i o srst svých sourozenců. Pro kočky je proto čištění srsti spojené s příjemnými pocity, a také s pocitem sounáležitosti. Určitě jste se setkali s tím, že vás vaše kočka při společných chvílích mazlení začala svým drsným jazýčkem umývat, nebo jste pozorovali kočku, která při čištění srsti začala příst. Dá se říct, že péče o srst pomáhá kočkám odbourávat stres. Všimli jste si někdy, že když kočku něco vyleká, nebo se jí třeba nepodaří skok, tak jak plánovala, začne se umývat?
Náhlá ztráta zájmu o péči o srst je zpravidla jedním z příznaků toho, že s kočkou není vše v pořádku. Pokud se přidá i nechutenství či celková apatie neváhejte a ihned vyhledejte pomoc veterinárního lékaře. Také starší kočky již pečují o svůj kožich méně než za mlada. Jedním z důvodů je i ztráta pružnosti a tak si prostě už na některá místa na těle nedosáhnou.
Kočka, která se z nějakého důvodu ocitne ve stresu, se naopak může stát přehnaně čistotnou a protože extrémy na žádnou stranu nejsou dobré, si kočka může vylízat na těle v lepším případě lysiny, v horším až krvavé a mokvající boláky. Proto je v takových případech nutné nejen vyléčit ránu, ale hlavně se pokusit odstranit zdroj stresové situace.
U nevykastrovaných kocourů, ale občas i u kastrátu, se můžete setkat s jevem, který se mezi chovateli koček označuje jako „kocouří ocas“. Jde o to, že zvýšená tvorba mazu způsobuje kolem kořene ocasu vyloženě mastná místa, která nepůsobí nejestetičtějším dojmem. S tím si kocouři většinou sami neporadí a je dobré je častěji koupat. Toto je potíž hlavně u výstavních zvířat, samotným kocourům tyto mastné plochy na těle nevadí a nijak je neomezují.Protože kočka se nemyje ve vodě, ale díky zahnutým papilám na jazyku ze srsti vyčesává nečistoty nebo parazity, spoustu svých vlastních chlupů přitom spolyká. Většina vyjde ven přirozenou cestou v trusu, anebo je kočka v podobě bezoárů (chuchvalce srsti) vydáví. Kočky při zvracení bezoárů vydávají hlasité, pro tento jev typické zvuky. Lidé, kteří si chtějí pořídit kočku, by měli vědět i tohle, protože na rozdíl od nácviku na kočičí WC, který není problém, zvracet kočku na jedno místo se naučit nedá. S bezoáry vychází většinou i něco málo žaludečních šťáv a kočka v danou chvíli skutečně neřeší, zda sedí na skříni, na drahé pohovce, bílém koberci nebo na hladkých dlaždicích. Pravidelné vyčesávání, podávání kočičí trávy nebo past s maltózou, které napomáhají průchodu bezoárů trávicí soustavou – to vše pomáhá tomu, že kočka nedáví chuchvalce tak často, někdy prakticky vůbec. Obzvlášť u dlouhosrstých koček je nutné dbát na péči o srst, protože velké chuchvalce spolykaných chlupů můžou ucpat střevo a znemožnit tím jeho průchodnost. Zde je pak nezbytné nechat kočce bezoár vyndat operativně.
Stejně jako je pro kočku přirozené starat se o svůj kožich, tak pro ni je přirozené zahrabávat svoje výkaly. V přírodě se tak stává méně nápadnou pro predátory. Jako kotě tuto činnost odkouká od matky, ale i osiřelá koťata se to díky instinktu rychle naučí. Stačí je postavit do jejich kočičího WC a nechat je tlapkami párkrát hrábnout do podestýlky. Díky přirozené potřebě po sobě trus zahrabat a také díky tomu, že hrabat v koberci nebo na linu není možné, rychle pochopí k čemu toto místo využít. Málokdy kočka vykonává potřebu mimo místa pro ni určená, ale může se stát, že vaše vždy čistotná kočka najednou nepoužívá své WC a chodí dělat potřebu jinam. Ať už se jedná o jiné místo na zemi, postel nebo gauč. Takové chování může mít několik příčin. Jako první byste měli vyloučit zdravotní problém a nechat kočku vyšetřit. Pokud totiž kočka při vykonávání potřeby pociťuje bolest, spojí si ji zpravidla s místem, kde ji vykonává. A jelikož se snaží bolesti zbavit, začne zkoušet jiná místa, protože na tom kočičím WC ji to přece tak bolí. Jestli je zdravotní problém vyloučen, zbývá ještě několik možnost, proč je kočka najednou nečistotná. Její záchod není dostatečně čistý – některé kočky vyžadují, aby po vykonání potřeby majitel záchod vyčistil prakticky okamžitě. Toto se dá řešit buď opravdu pravidelnou údržbou záchodu a výměnou podestýlky, nebo pořízením ještě jednoho rezervního WC, kam kočka může jít, když už se jí ten první nezdá dostatečně způsobilý pro další použití. Stejně tak kočkám může vadit, když na jejich záchod chodí jiné kočky, proto by v domácnosti měla mít každá kočka svoje kočičí WC.
Bohužel mnohým kočkám vadí i změny v domácnosti a svůj protest dávají najevo čůráním nebo kálením všude možně v bytě. Někdy jde o pouhou změnu značky podestýlky v kočičím WC, jindy jim vadí nový člen domácnosti (pes, další kočka, nový partner, dítě), někdy stačí i nový kus nábytku, na který nejsou zvyklé. Pravou příčinu odhalí pozorný majitel, který ví, jaké změny v poslední době proběhly a zaměří se na návrat k původnímu stavu nebo co nejrychlejšímu přivykání kočky na stav nový – spojit jí novinku s něčím příjemným (například v přítomnosti miminka dávat oblíbené pochoutky, mazlit se s kočkou jen na novém křesle atd.). Bohužel někdy je odhalení příčiny opravdu problém, protože kočkám mohou vadit i maličkosti, kterých si skoro nevšimneme.
Rozhodně vždy, když kočka změní své hygienické návyky, měli bychom tomu věnovat zvýšenou pozornost, protože náhlé změny nevěstí nic dobrého. Každý majitel kočky by měl vědět, jak se jeho zvíře normálně chová a potom si všimne i drobných odchylek od normálu a to může kolikrát zachránit život kočky nebo majetek chovatele před znečištěním.