Když je moc horko

Kvapem se blíží dva nejteplejší měsíce roku a s nimi pro naše domácí mazlíčky přichází, kromě příjemných radovánek ve vodě a na sluníčku, i hrozba přehřátí organismu – hypertermie. Léto je období, kdy více cestujeme – vyrážíme na dovolené, na výlety a na různé akce. V dopravních prostředcích bývá horko a dusno, a to ani nemluvím o velice rychle stoupající teplotě v zaparkovaném autě, byť se staženými okénky.

Zatímco se my lidé ochlazujeme pocením (odpařující se pot ochlazuje pokožku), naši miláčci takto účinný termoregulační systém nemají. K ochlazování jim napomáhá zrychlené dýchání s vyplazeným jazykem (i kočkám). Srst při běžných teplotách tělo před vysokou teplotou chrání, ale když se organismus zvířátka přehřeje, brání odchodu tepla z těla ven, a tak celý problém zhoršuje. Proto je důležité zavést opatření, která budou hypertermii předcházet.
Co nedělat:
Nenechávat psa v létě samotného v autě - ani se staženými okénky a ve stínu. Pokud už musíte vyběhnout něco koupit nebo vyřídit, uvažte raději psa někde venku do stínu. To také pouze na krátkou dobu, protože stín se může posunout a mazlíček se ocitne na prudkém slunci bez možnosti z žáru uprchnout. Máte-li možnost, vždy dejte čekajícímu psovi misku s vodou.
Necvičte a nevystavujte psa fyzické námaze - běh u kola nebo pravidelný trénink prostě posuňte na dobu vhodnější. Buď časně z rána, nebo později večer, kdy jsou teploty přijatelné. Přitom mějte vždy přístup k vodě, aby měl pes možnost se napít.
Neberte psa na nákupy, ani dlouhé procházky - procházku si nechte na později, až teplota trochu klesne, psa vezměte jen vyvenčit a na opravdu krátkou procházku. Nákup, kdy pes čeká před obchodem bez možnosti utéci z dosahu slunečních paprsků, obstarejte bez něj.
Králíky a další drobná zvířátka nenechávejte bez dozoru na přímém slunci - u malých zvířat (i malá plemena psů) dochází kvůli tomu, že se teplo odráží od země, k přehřátí mnohem snadněji než u větších druhů.
Nezavírejte psy do klecí a přepravek, na které praží slunce - to platí převážně na výstavách a podobných akcích. Majitel by neměl opouštět zvířata na delší dobu, měl by dohlédnout, aby měla k dispozici vodu.
Co dělat:
Dávat psovi často napít - obzvlášť na výletech si nosit dostatečné zásoby vody.
Chladit psa, pokud je to možné – využijte veškeré potůčky, rybníky, řeky. Pokud patří váš hafan k těm, kteří neradi plavou, vodou ho polijte nebo namočte ručník či tričko a přehoďte je přes něj.
Dostatek vody k pití – i doma nebo na zahradě, nejste-li si jisti, zda voda zvířeti vydrží do vašeho návratu z práce nebo odjinud, přidejte misku nebo i několik navíc.
Příznaky přehřátí:
Zpočátku je zvíře je nervózní, těžko nebo zrychleně dýchá, tělo zvířete je na dotek horké, čenich je suchý - v tomto stádiu ještě jde kolapsu zabránit. Pokud ale necháme pejska nebo jiné zvířátko bez pomoci, následují další stádia a příznaky - zvyšuje se tvorba slin, jazyk a sliznice jsou překrvené, zvíře přestává reagovat na podněty nebo reaguje zpomaleně, pohled je skelný, nepřítomný, zvíře začíná být úplně apatické. Souvisle s těmito příznaky dochází ke zrychlení srdeční činnosti (zrychlený tep) a bez pomoci následuje kolaps a bezvědomí. V této fázi jsou už poškozeny cévy, selhávají ledviny i játra a dochází k úhynu.
První pomoc:
Spočívá hlavně v ochlazení psa, pokud je při vědomí a pije, dávejte mu často menší dávky vody. Pokud ne, zabalte jej do mokrého prostěradla nebo jiné textilie, případně ho polévejte vodou. Ne ledovou, ale pouze chladnou. Při prudkém ochlazení ledovou vodou může dojít k teplotnímu šoku. Jakmile se stav stabilizuje, odvezte psa k veterináři, který bude pokračovat v další léčbě.
Kdo je nejvíce ohrožen:
Přehřátí zpravidla ohrožuje nejvíce zvířata, která nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, a to jsou mladí, staří a nemocní jedinci.
Problémy mají také zvířata trpící obezitou nebo plemena se zkrácenou čenichovou partií. V ohrožení jsou rovněž zvířata s velmi dlouhou nebo hustou srstí. I u bezsrstých zvířat může dojít k hypertermii, navíc je ohrožuje spálení pokožky, proto je nezapomínejte mazat ochrannými krémy. Na procházky vybírejte místa, kde zvířata nemusí dlouho chodit po rozpáleném asfaltu. I péči o tlapky věnujte zvýšenou pozornost a po každé vycházce je promažte krémem.
Doufejme, že letošní léto nebude soupeřit o teplotní rekord s tropickými kraji, jako tomu bylo v loňském roce, a že si všichni sluníčka užijeme bez komplikací.