Četnost krmení

O problematice kvality krmiv již bylo napsáno mnohé, ovšem hlavně noví majitelé zvířat řeší obvykle i četnost krmných dávek během dne, případně i to, jak často danný druh zvířete vlastně krmit. S těmito problémy se potýkají nejen majitelé psů a koček. I akvaristé a teraristé (mluvím skutečně hlavně o začátečnících) na tento problém mnohdy narazí. A nenajdou-li správnou radu, není výjimkou, že svého mazlíčka buď zbytečně překrmují, nebo naopak zvířátko strádá a majitel svou chybu pozná až v případě, že se jeho svěřenci dají počítat žebra.

Jak často krmit psa?

A začněme pěkně od štěněčího věku. Po porodu se dva týdny o četnost krmení zpravidla postará sama fenka, v této době většinou nerady opouští pelech s potomky a jsou jim co nejvíc nablízku, a tak štěňátka mají přísun potravy dle libosti. Výjimkou jsou případy, kdy je štěňat opravdu moc, nebo jsou některá slabší a neobstávají v konkurenčním boji o cecík. Tam musí zakročit majitel a postarat se o to, aby se u struků vystřídala všechna štěňata, případně pomáhá uměle, pomocí láhve a sušeného mléka pro štěňata. V případě, že při porodu přijdeme o fenu, krmíme mláďata každé dvě až tři hodiny, a to i v noci. Od třetího týdne se začíná s příkrmem. Osvědčeným receptem je zpočátku pomazat si potravou (kaše, škrabané maso) prsty a úplně pro začátek nabídnout štěňátkům novou stravu touto formou. Až druhý nebo třetí den, když už štěňata znají vůni a chuť nového krmiva, jim podáváme příkrm z misky a to 5x denně. V šestém týdnu rozdělujeme krmnou dávku do čtyř porcí. Od osmého týdne, což je zpravidla doba, kdy odchází štěňátka k novým majitelům, stačí podávat krmivo třikrát denně – ráno, v poledne a večer. Většina nových majitelů si bere na tuto dobu volno, už jen z důvodu, že své svěřence začíná učit čistotnosti, takže tato frekvence krmení by jim neměla činit problémy. Po dovršení třetího měsíce věku můžeme začít krmit pouze dvakrát denně, ovšem u velkých a obřích plemen je vhodné krmit 3x denně až do jednoho roku života. Samozřejmě v období nejintenzivnějšího růstu, a to hlavně mezi třetím a šestým měsícem věku štěňat, extrémně dbáme na kvalitu krmiva. U velkých plemen, která se vyvíjí až do dvou let, je dobré krmit těmi nejkvalitnějšími krmivy celou tuto dobu. Investice vložená do kvalitního krmiva nám ušetří mnoho starostí s účty za veterináře, které zpravidla následují, když se snažíme vyvíjejícího se psa na kvalitě ošidit. I u psů, kteří dokončili svůj růst, doporučuji model krmení dvakrát denně – ráno a večer. Je dobré, aby se pes alespoň dvě hodiny po krmení fyzicky nenamáhal a spíš odpočíval. Toto má své opodstatnění obzvlášť u velkých plemen, u nichž je reálné riziko torze žaludku. Samozřejmě máme zde ještě jednu možnost, a to krmit jen jednou denně. Toto krmení ve stylu „plná miska“ lze ovšem doporučit spíše pro psy, kteří nejsou hltaví a sami si v průběhu dne chodí pro krmení častěji a v menších dávkách. Tento styl krmení má také dost nevýhod (nevíme, zda pes nejedl právě před tím, než s ním jdeme běhat nebo ho hodláme jinak fyzicky zaměstnat, u chronických „nežravců“ zas platí, že pes, který ví, že krmivo bude mít stále k dispozici, jí málo  a hubne), a proto je skutečně ideální krmit dvakrát denně a misku s potravou psu nabídnout vždy jen na čtvrt až půl hodiny a zbylé krmivo zase odstranit.

Jak často krmit kočku?

U koček je to s četností krmení podobné jako u psů. Snad jen doba, kdy je vhodné krmit častěji, se přesunuje na místo do 8. týdne až do 12. týdne, což je pro změnu čas, kdy koťata odchází do nových domovů. Takže ve věku 7-12 týdnů krmíme koťátka 5x – 4x denně. Většinou z pěti krmných dávek na čtyři přecházíme kolem 10. týdne věku. Ve třech měsících je dobré krmit stále ještě 4x denně. Čtvrtý měsíc postačuje krmení 3x denně a od pátého měsíce krmíme ráno a večer. Nutno podotknout, že kočkám je dobré střídat pravidelně vlhkou stravu se suchou. Například ráno konzerva, večer granule nebo naopak. Kočky totiž většinou málo pijí a střídáním této stravy předcházíme onemocněním ledvin, které často hrozí, pokud jsou kočky krmeny pouze granulemi.

Jak často krmit akvarijní ryby?

Ideální je, pokud má majitel akvária tu možnost, krmit rybky 2x - 3x denně, ale opravdu malým množstvím potravy. To asi takovým, aby ji ryby dokázaly během pěti minut beze zbytku spotřebovat. Pokud krmíme jen jednou, ale velké množství krmiva, většina dopadne na dno, kde jsou hnijící části potravy ideálním prostředím pro původce plísní a dalších chorob. Hodně překrmované ryby také vylučují mnoho exkrementů a ty zvyšují koncentraci toxických látek ve vodě. Důležité je dopřát rybám i jednou nebo dvakrát týdně půst. Pokud jsou jinak pravidelně krmené a v dobré kondici, nečiní jim to žádné potíže. Pokud máme pocit, že se rybkám propadávají bříška, a vyloučili jsme možnost napadení parazity, zvýšíme raději četnost denních dávek, než abychom zvýšili množství krmiva v oněch dvou až třech krmných dávkách na které jsme zvyklí.

Jak často krmit krmný hmyz?

Např. cvrčci, sarančata, octomilky, červy, šváby apod.

 Zde záleží na druhu potravy, podáváme-li ovoce nebo zeleninu, která se brzy kazí, je dobré krmit jednou denně v množství, které zvířata spotřebují beze zbytku. Případně máme-li obavy, zda jim krmná dávka stačí, můžeme podat i nějaké suché krmivo (granule, piškoty, suchary apod.), u kterého nevadí, ani když zůstane v misce několik dní. Pokud krmíme pouze suchou stravou, můžeme zpravidla s klidným svědomím nasypat krmení do misky třeba i v zásobě na týden a poté jej jen doplňovat.

Jak často krmit hlodavce a králíky?

U zvířat jako jsou myši, křečci, křečíci, osmáci, pískomilové, králíci, morčata a další, je dostatečné krmit jednou denně. Podáváme odpovídající dávku zrnin nebo granulí. Morčatům, králíkům, činčilám a osmákům ještě seno, v takovém množství, aby jim vystačilo do dalšího krmení. Pokud dáváme ovoce anebo zeleninu, druhý den nespotřebované části odstraníme nebo vyměníme za čerstvé.
Jak často krmit exotické ptáky?

Drobné exoty i papoušky krmíme jen jednou denně, rychle se kazící krmivo denně odstraňujeme a měníme za čerstvé (naklíčené obilniny, nektar, vaječná míchanice, ovoce, zelenina), suché krmivo pouze doplňujeme, měníme jen v případě, že je znehodnoceno trusem ptáků.
Jak často krmit hmyz?

Strašilky, lupenitky nebo pakobylky se většinou specializují na jeden druh krmiva (maliník, ostružiník, dubové listí apod.), zde můžeme buď denně podávat malé množství volně vložených větviček do terária a druhý den měnit za čerstvé. Nebo vložit je do nádoby s vodou a pak vyměnit, až jsou lístky buď zkrmené, nebo suché. Brouky krmíme zpravidla přezrálým nebo zralým ovocem, tlejícím listím apod. Tady je důležité měnit potravu minimálně obden, jinak se často zaplísní. Dravý hmyz jako kudlanky, zákeřnice a další krmte dle věku. Mláďata častěji např. 3x týdně, dospělce 1x, maximálně 2x týdně. Záleží i na velikosti podané potravy. Pozor na krmení v době svlékání – pokud máte podezření, že se bude zvířátko svlékat, zkontrolujte, zda se v jeho ubikaci nenachází žádný krmný hmyz, jinak se predátor může stát velice snadno kořistí. Housenky a motýly krmíme 1x denně v případě, že v insektáriu nemají přímo vysazené rostliny, které jsou jejich přirozenou potravou.

Jak často krmit pavouky?
Pavouci jsou nenároční strávníci. Mláďata krmíme 2x týdně. Dospělce max. 1x týdně. Pokud podáme pavoukům větší kořist např. myší holátko, je pavouk nasycen i na tři měsíce dopředu. Právě pavouci jsou jedněmi z terarijních zvířat, která bývají nejčastěji překrmována.
Jak často krmit ještěry?

Většina ještěrů ( s výjimkou chameleonů, leguánů a varanů) je všežravá. Krmný hmyz můžeme podávat obden v množství a velikosti odpovídající velikosti chovaného ještěra. Zůstává-li krmný hmyz nadále v teráriu, nekrmíme dříve, než je bezezbytku spotřebován. Ovoce a zeleninu podáváme jednou denně a pravidelně měníme za čerstvé. Varany stačí často krmit jednou nebo dvakrát týdně, dle velikosti živé potravy. Pokud je kus, který varan pozřel opravdu velký, můžeme nakrmit až za 14 dní.
Jak často krmit hady?

Hady krmíme jednou až dvakrát týdně jako mláďata, v dospělosti je postačující krmit jednou za 14 dní. Větší druhy hadů, přijímající velkou kořist, krmíme v ještě delších časových rozestupech, a to jednou až dvakrát do měsíce. Správně živený had v dobré kondici vydrží bez potravy i tři čtvrtiny roku naprosto bez problému.

Jak často krmit želvy?

Suchozemské želvy krmíme denně pokud podáváme ovoce či zeleninu, nebo 2x - 3x týdně v případě krmení granulemi. Kontrolujeme, zda se na zbytcích potravy netvoří plísně. Vodní želvy krmíme 2x – 3x týdně, nezkonzumované zbytky po půl hodině odstraníme. Mláďata suchozemských a vodních želv můžeme krmit i denně.


Obávám se, že tento opravdu jen hrubý přehled je spíše orientační, vždy totiž záleží na mnoha aspektech, což je samozřejmě věk, kondice, někdy i pohlaví a v neposlední řadě také druh, který chováme.