Zde zveřejňuji některé dotazy, které jsem od svých klientů dostala.

Hluchý pes

Dotaz: Jak přivolat téměř hluchého psa? Díky za odpověd

Odpověď: Vzhledem k tomu, že pes neslyší je nutné upoutat jeho pozornost jiným než zvukovým signálem. Pokud tedy není ještě úplně hluchý dá se využít i vysoký tón ultrazvukové píšťalky, nebo vyzkoušet zda slyší píšťalku klasickou. Pokud už na zvuk nereaguje vůbec, tak ho můžeš vodit na stopovacím vodítku které má délku i víc než pět metrů nebo na Flexi navíjecím vodítku které se zase alespoň tak nezašmodrchává. Pak stačí trhnout vodítkem a když se pes podívá, gestem ho přivolat. (Např. plácnutí do stehna, důležité je aby pohyb byl dobře viditelný.) Využít podobným způsobem lze i elektronický obojek nastavený na nejnižší výkon, ale přesto u starší psů nedoporučuji, spíš u psů kteří mají hluchotu vrozenou a klinicky jsou vpořádku. Další možností je po psovi hodit malý kamínek nebo pěnový balonek, což ho přiměje zanechat čuchání a obrátit zrak k majiteli. Na kratší vzdálenost jde i stříknout ze stříkačky nebo vodní pistolky. Nevýhodou bývá že se pes většinou nejprve lekne, proto je dlouhé vodítko nejjistější a nejšetrnější, hlavně mu může zachránit život, pokud by zamířil do silnice, protože jej pak majitel stáhne včas zpět.

Agresivní mečovky

Dotaz: Dobrý den,mám problém koupil jsem 2 mečouny samičku a samce a jeden znich je dost agresivni na ostatní rybky okousávaj jim ploutve.Jednu mi okousali pres noc a nemuže plavat nemá skoro zadní ploutev.Prosím poraďte mi co mám dělat s těma mečounama a hlavně co mám dělat s tou zraněnou ribkou (chuť k jidlu má, jde jí nějak pomoct)? diky

Odpověď:

Dobrý den,poraněnou rybku by určitě chtělo oddělit, aby dále nebyla napadána a ploutve by pak měly dorůst. Buď ji oddělit pomocí porodničky (umístí se do stávajícího akvária) nebo do jiného malého akvárka. Pokud jde jen o potrhané ploutvičky, mělo by se vše brzy upravit a dorůst, jestli má nějaké poranění i na těle, doporučuji nějaký přípravek na prevenci chorob, aby se do rány nedostala infekce a nerozjela se v ní třeba plíseň. Můžete zkusit přípravek jako Prevent, Preventin nebo jiný který bude dostupný právě ve Vaší akvaristice, obsluha by Vám měla poradit. Otázkou je proč mečovky další rybky napadají - může to být způsobeno malým prostorem v akváriu, který rybám nestačí, nedostatkem úkrytů a rostlinek nebo máte prostě dominantního jedince. Jde teď o to zda to dělá samec nebo samice. Samce většinou zaměstná větší hejno samic u samiček už konkurence spolehlivě zabrat nemusí. Pak bývá lepší darovat takovou samici někomu s opravdu velkou nádrží do zavedeného hejna, tak se většinou zklidní. Přeji okousané rybce brzké uzdravení a Vám ať co nejdřív odhalíte příčinu a máte pohodovou nádrž se spokojeným osazenstvem.

 

Nemocné závojnatky

Dotaz: Moje závojnatky, které mám venku v jezírku mají nějakou nemoc, některé na sobě mají krvavé fleky, jiným lezou oči z důlků a mají naježené šupiny. Taky divně plavou nevím co s tím a co je to za nemoc, u mě v akvaristice jsem dostal malachitovou zeleň, ale nezabírá.

Odpověď:

Obávám se že Vaše rybky trpí jarní virémií, která přechází v břišní vodnatelnost ryb. Nekupoval jste v poslední době nové ryby? Zpravidla se do nádrže zavleče s novým nakaženým kusem /klient koupi nových ryb potvrdil/. Nejspíš Vás nepotěším informací, že ryby zasažené vodnatelností - zježené šupiny, nafouknuté břicho a oči vytlačované z očních důlků -  už jsou v konečném stádiu choroby a nejspíš se je nepodaří zachránit. Potřebujete dobrý přípravek na bakteriální infekce /z důvodů reklamy neuvádím konkrétní značky/ a rovněž přípravek proti vnějším parazitům, kteří nemoc přenáší. Ryby které jeví první příznaky (nekoordinovaný pohyb, krvavé skvrny) pravděpodobně ještě zachráníte, ale s léčbou se nesmí otálet, nebo přijdete i o ně. Pozor poté na nové kusy ryb, protože ryby které přežijí se stávají bacilonosiči ačkoliv jsou k chorobě po přeléčení  imunní a již se tedy znovu nenakazí.

Věk andulky:

Dotaz: Jak poznám, že andulka kterou jsem si vybral v obchodě je skutečně ještě mládě a nejde už o starého ptáka?

Odpověď: Vlnkování na hlavě mláďat začíná prakticky již u ozobí, čím je pták starší, tím více se posouvá z čela pryč, dospělá andulka ho má až v polovině hlavy. Oči mláďat jsou tmavé, ale dospělí ptáci mají duhovku světlou. U opravdu mladých andulek je na špičce zobáku partná tmavá skvrna i opeření má ještě matnější barvu.